9 травня відбулася зустріч роботодавців та представників влади у межах «Відкритих діалогів від Work.ua». Говорили про політики безбар’єрності та інклюзії, ветеранські політики, програми переходу від військової кар’єри до цивільного життя.
Зараз в Україні існує низка профінансованих державою проєктів у сфері безбарʼєрності, інклюзії, ветеранської політики. Проте нерідко роботодавці не мають достатньо інформації про такі можливості. Щоб проінформувати бізнес, залучити його представників до співпраці й до формування діалогу в обговоренні законодавчих ініціатив як ветеранських політик, так і безбар’єрності, Work.ua організував цю зустріч.
Відкрила захід Перший віцепрем’єр-міністр — Міністр економіки Юлія Свириденко. Вона зазначила, що ветерани та ветеранки — це можливість для роботодавця посилити свій бізнес. Адже це фахівці з унікальним досвідом партнерства, відповідальності, стійкості та витривалості. Це виняткова можливість працювати з героєм.
Захід відкрила перший віцепрем’єр-міністр — Міністр економіки Юлія Свириденко
Також вона розповіла, що для бізнесів, які хочуть, але не мають умов для працевлаштування ветеранів з інвалідністю, є підтримка від держави. «Роботодавець може облаштувати робоче місце для людини з інвалідністю та отримати компенсацію — до 106 000 грн для облаштування робочого місця для особи з інвалідністю першої групи та до 71 000 грн — для людини з інвалідністю другої групи», — уточнила Юлія Свириденко.
Міністр соціальної політики Оксана Жолнович закликала сприймати ветеранів як людей громади. Бо ветерани — це зазвичай цивільні люди, які не планували бути професійними військовими. Після закінчення військової служби вони повернуться до цивільного життя. Тому так важливо надати їм необхідну психосоціальну підтримку, яка допоможе зробити це швидко та з мінімальними наслідками для ментального здоров’я.
«Цивільні люди, які „зайшли“ у військо на рік-два-три, вийдуть звідти. І їм потрібно повертатися до життя, бути соціально та економічно активними. Бо життя після війни продовжується. Наше завдання — допомагати у цьому процесі, формувати спроможність ветеранів, давати їм більше можливостей у працевлаштуванні та заохочувати до цього», — сказала Оксана Жолнович.
Важливо вже зараз інвестувати у психосоціальну підтримку ветеранів, сприяти їхньому соціальному відновленню. Вона закликала бізнес до співпраці та розказала про проєкти, до яких вже можна долучитись.
Виступ Міністра соціальної політики Оксани Жолнович
Один з ключових — Центри життєстійкості, де ветерани зможуть отримати психосоціальну підтримку та повернутись до життя в громаді. Проєкт реалізується Міністерством соціальної політики в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» Першої леді Олени Зеленської. Уже сьогодні Центри життєстійкості працюють у 68 громадах у 22 областях, ще 153 громади відібрані для реалізації проєкту. Бізнес може інвестувати кошти в ремонт та облаштування центрів, ініціювати їхнє відкриття в громадах.
Інші важливі проєкти, які потребують залучення коштів (оплати навчання для соціальних фахівців тощо) — тижневі програми соціального відновлення для ветеранів та членів їхніх сімей, а також супровід військових на базі підрозділів ЗСУ. Також міністерка окремо наголосила на важливості підтримки бізнесом важливих законодавчих ініціатив, зокрема адвокатування законопроєкту 5344-д, який розширює можливості осіб з інвалідністю на працевлаштування.
Анастасія Розлуцька, керівниця проєкту «Назустріч» в Work.ua, поділилася результатами чекліста, який визначає наскільки компанія готова брати на роботу ветеранів. Станом на зараз на запитання опитувальника дали відповіді 2048 компаній і середній результат готовності становить 54%.
З важливих даних:
- 47% компаній вказують в описах вакансій, що відкриті для найму ветеранів, а 42% мають вакансії, при закритті яких віддається перевага ветеранам.
- У 37% компаній керівництво готово виділяти фінансові та інші ресурси, щоб організувати працевлаштування ветеранів, включно з інфраструктурою безбар’єрності, психологічною підтримкою та змінами в корпоративній культурі.
- У 77% роботодавців немає навчальних програм для рекрутерів, де б були розкриті базова інформація про військові навички ветеранів та ієрархію Збройних сил.
- У 46% роботодавців не забезпечений зручний фізичний доступ до робочого місця та всіх необхідних локацій для людей з порушенням зору, слуху, на колісних кріслах чи на милицях. У 33% роботодавців такий доступ забезпечено частково.
- У 5% компаній на рівні корпоративної політики не передбачено підтримку ЗСУ, ветеранів, родин військових чи допомогу для відновлення України.
Презентація Анастасії Розлуцької, керівниці проєкту «Назустріч» в Work.ua
Заступник Міністра у справах ветеранів України Максим Кушнір у своєму виступі акцентував на тому, що Міністерство вже розробило стратегію переходу від військової кар’єри до цивільного життя, яка зараз знаходиться на погодженні. Вона включає покращення життя військовослужбовця, його соціальну та економічну реінтеграцію, психологічне відновлення, забезпечення освітою та житлом.
«Для нас головне зробити так, щоб роботодавці були зацікавлені у працевлаштуванні ветеранів. Ми можемо зробити це шляхом підняття їхнього рівня освіти. Всі скіли, які вони мали під час проходження служби, бойовий досвід, лідерство — ми це повинні врахувати», — наголосив представник Мінветеранів.
Зараз ветерани мають можливість здобути освіту чи перекваліфікацію у центрах ветеранського розвитку, які створені на базі вишів створені (усього 14 центрів), а потім і працевлаштуватися.
Також, за словами Кушніра, важливо підтримувати ветеранський бізнес, бо це не лише одна зі складових адаптації ветеранів та ветеранок у цивільне життя. Ветеранський бізнес може стати одним із дієвих поштовхів для поповнення та розвитку економіки країни.
Заступник Міністра у справах ветеранів України Максим Кушнір
Директорка Державного центру зайнятості Юлія Жовтяк коротко презентувала, які можливості співпраці надає відомство. Серед них:
- Безкоштовні програми для навчання та перенавчання ветеранів, які хочуть покращити свої навички чи змінити фах. Можна отримати 30 000 грн на навчання у центрах профтехосвіти Державної служби зайнятості, заклад людина вибере самостійно. Тож якщо компаніям не вистачає кваліфікованих кадрів, вони можуть навчити їх, зокрема за допомогою цієї програми.
- Грантова програма «Власна справа», за якою ветерану надається до 1 мільйона гривень на відкриття власного бізнесу.
Юлія Жовтяк, директорка Державного центру зайнятості
Також в рамках заходу відбулася панельна дискусія за участю генерального директора Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Віталія Музиченка, директорки по роботі з персоналом, корпоративного партнерства та комунікацій «Астарта» Світлани Мозгової, радниці Міністра соціальної політики Олени Кульчицької. Учасники обговорили соціальну підтримку та інтеграцію військових і ветеранів, співпрацю бізнесу та Міністерства соціальної політики. (За підсумками панельної дискусії редакція готує окремий матеріал — прим. ред.)
Під час панельної дискусії
Наприкінці заходу генеральний директор Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Віталій Музиченко провів презентацію, яка стосувалася працевлаштування осіб з інвалідністю. За його словами, бізнес, який створює робочі місця для людей з інвалідністю, долучається до формування суспільства безбар’єрності, де кожен має рівні можливості для повноцінної участі.
Він нагадав, що в Україні існує норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю: 4% — від середньооблікової чисельності штатних працівників за рік для компаній, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, де працює понад 25 співробітників. 1 робоче місце — якщо у штаті роботодавця працює від 8 до 25 осіб (стаття 19 Закону).
Презентація генерального директора Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Віталія Музиченка
«Якщо роботодавець виконує норматив, він може розраховувати на підтримку держави у тому числі через Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю у вигляді фінансової допомоги, дотацій і позик, компенсацій, податкових пільг», — акцентував Музиченко і назвав переваги працевлаштування осіб з інвалідністю для бізнесу:
- Фінансова допомога, дотації та позики від держави на створення і переоснащення робочих місць для осіб з інвалідністю.
- Сплата єдиного соціального внеску за пільговою ставкою — 8,41% (замість 22%).
- Компенсація 50% фактичних витрат на оплату праці для осіб з інвалідністю.
- Компенсація фактичних витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
- Пільгове оподаткування для громадських об’єднань осіб з інвалідністю.
- Соціальна відповідальність бізнесу — основа репутаційного капіталу.
- Скорочення плинності кадрів. Інноваційність у підходах до організації робочого простору і процесів.
«Відкриті діалоги» зібрали 80 учасників офлайн і 77 онлайн
Представники міністерств і відомств у своїх виступах наголошували, що вони відкриті до діалогу з бізнесом і пропозицій, наприклад, щодо змін Закону про працю чи дерегуляції або зниження певних норм, які стосуються організації робочих місць для людей з інвалідністю.