У цій статті Veteran Hub розповідає, які навички найкраще розвинені у військових, як коректно розуміти військовий досвід у резюме, а також розвінчує хибні ризики щодо найму ветеранів і ветеранок.
Для цивільної людини може видатися незвичною теза про те, що армія — це також місце роботи. Тут існує своя структура й «корпоративна культура», а кожна військова посада передбачає чіткі обов’язки й компетенції та забезпечує частину роботи, спрямовану на виконання завдання.
Військові будують свій кар’єрний шлях, розвивають міжособистісні й професійні навички. Коли вони звільняються зі служби та обирають розвиток у цивільній професії — це природне продовження їхнього кар’єрного шляху і професійно-особистісного зростання, і вони можуть стати цінним підсиленням вашої команди.
Work.ua попросив фахівців мережі підтримки воїнів і їхніх близьких Veteran Hub поділитися з рекрутерами, як «читати» військовий досвід у резюме.
Важливі навички військових
Навички військових, як і в цивільних професіях, можна поділити на софт і хард скіли. Більшість ветеранів і ветеранок під час служби здобувають низку навичок, важливих і в цивільних професіях:
- Комунікативні. Військові за час служби стикаються з різними людьми за характером, звичками й цінностями, вчаться ефективно взаємодіяти та спільно досягати результату.
- Адаптивні. Військові вміють ретельно планувати виконання завдання та готуватися. Водночас вони здатні гнучко реагувати на стресові й екстремальні обставини, долати перешкоди та шукати нові способи виконати завдання.
- Менеджерські. Для виконання завдання необхідними є лідерські та організаційні якості, вміння розподілити відповідальність між членами групи або підрозділу, налаштувати злагоджену роботу в команді. Це також детальне планування стратегій, впровадження і керування процесами, управління колективом від кількох до десятка осіб, кризовий менеджмент, критичне мислення і навички розв’язання проблем, узгодження виконання завдань із суміжними підрозділами й військами.
Загалом знання і навички сучасних військових здатні охоплювати сфери від топографії й астрономії до надання домедичної допомоги й виживання у будь-якій місцевості.
Серед хард скілів ветеранів і ветеранок можуть бути як користування складними технологічними пристроями зв’язку і розвідки, так і кермування великогабаритною технікою.
Хард скіли є різними для конкретної військової професії. Наприклад, якщо ветеран чи ветеранка має досвід ремонту й обслуговування важкого, авіаційного обладнання і транспортних засобів (планові перевірки безпеки, діагностика несправностей, забезпечення відповідності нормам тощо), то він або вона може обіймати посаду авіа- чи автотехніка.
Що розповість військовий досвід у резюме
Присвятіть кілька хвилин вивченню зазначеного у резюме військового досвіду та ознайомтеся з ним ретельніше:
- Зверніть увагу, які саме м’які навички написані: це також показує, що є сферою цінностей для кандидата/-ки.
- Перегляньте розділ компетенцій: це дасть розуміння, що належало до щоденних обов’язків ветерана чи ветеранки. Якщо у резюме вказано лише назву військової посади, пошукайте самостійно її опис. Наприклад, у проєкті «Військовий досвід у резюме»* від Veteran Hub додано короткі описи низки посад, зрозуміло «перекладені» зі статутної мови.
- Зверніть увагу, скільки тривала служба і яким було кар’єрне зростання під час неї.
- Військові часто проходять додаткові навчання, зокрема за кордоном. Зверніть увагу, чи вказані сертифікати про їх завершення.
- Якщо у резюме певна інформація вказана зовсім стисло, ви можете запитати про це на співбесіді чи в телефонному інтерв’ю. Або ж попросіть написати мотиваційного листа, де кандидат/-ка детальніше розповість про військовий досвід.
Хибні ризики щодо найму ветеранів і ветеранок
Попри хороше резюме і здобуті навички, у деяких роботодавців можуть виникати хибні переконання щодо ветеранів і ветеранок як співробітників. Тож далі ми розвінчаємо їх.
Хибне переконання 1: всі обов’язки військових пов’язані з бойовими діями
У війську є багато «небойових посад»: і на одну бойову є кілька допоміжних, що не передбачають виконання бойових завдань. Наприклад, чимало військових наразі отримують практичні навички у сфері ІТ й кібербезпеки, тож можуть працювати аналітиками чи інженерами мережевої безпеки, захищати комп’ютерні системи від кібератак, усувати несправності.
У війську працює чимало кухарів, командирів господарських відділень. У цивільному житті вони можуть працювати на відповідних позиціях у готельно-ресторанній сфері. Тож у працевлаштуванні ветеранів і ветеранок не потрібно ігнорувати досвід служби.
Хибне переконання 2: у всіх військових є ПТСР
Прояви посттравматичного стресового розладу роботодавці вбачають одним з найбільших ризиків у наймі ветеранів і ветеранок. Однак більшість військових ніколи не стикаються з розладами психіки. Так, Міністерство у справах ветеранів США зазначає наявність ПТСР у ветеранів різних операцій на рівні до 20%. Яким є рівень ПТСР серед ветеранів і ветеранок російсько-української війни — фахівцям ще належить дослідити.
Після участі у бойових діях ветерани й ветеранки можуть проходити крізь різні психологічні переживання, що впливають на їхнє життя. Однак це ще не є ознакою розладу. ПТСР — діагноз, який можуть встановити лише лікарі-психіатри після обстеження. Багато зі схожих проявів натомість є фізіологічними наслідками, наприклад, легкої черепно-мозкової травми.
Якщо ветерани й ветеранки шукають психологічної підтримки, ви можете скерувати їх до організацій Veteran Hub, «Вільний вибір», «Побратими», «Блакитний птах». Номер гарячої лінії Veteran Hub, якщо ветеран/-ка або член родин потребують підтримки: +38 067 348-28-68.
Хибне переконання 3: військові говорять лише про війну і цивільним складно знайти з ними спільну мову
Ветерани й ветеранки — люди, для яких служба є одним з етапів у житті й лише однією з їхніх ідентичностей. Тож у спілкуванні з ними доречно говорити просто й прямо, без затертих кліше. Варто дотримуватися загальної етики, що допоможе створити атмосферу рівності й довіри. Відповідно, не запитуйте у ветеранів і ветеранок того, що не запитали б у будь-якої іншої людини, не давайте оцінки військовому досвіду.
Коли військові повертаються до цивільного життя, вони здебільшого не мають запиту на особливі умови та мають ті ж потреби, що і цивільні люди: гідну зарплату, гнучкість у графіку й місцю роботи, колектив, що поділяє спільні цінності. На новій роботі ветерани й ветеранки передусім прагнуть визнання своїх професійних якостей та мати ті ж умови праці й можливості розвитку, як і колеги.
Вивчаючи резюме ветерана чи ветеранки, пам’ятайте: на вакансію подається передусім професіонал чи професіоналка, і військова служба для нього чи неї є унікальним досвідом, який стане підґрунтям для цивільної кар’єри. Дізнавайся більше про військову культуру й ветеранську спільноту, відвідуйте події для ветеранів і ветеранок. Це допоможе вам краще розуміти їхній військовий досвід та змістовно спілкуватися на співбесіді.
*Проєкт «Військовий досвід в резюме» став можливим завдяки Програмі реінтеграції ветеранів, яку реалізує IREX та Veteran Hub за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключно відповідальністю Veteran Hub і не обов’язково відображає погляди Державного департаменту США та IREX.