Український уряд має на меті до 2030 року зменшити гендерний розрив в оплаті праці з 18,6% до 13,6%, й вже створив та почав реалізовувати стратегію, яка допоможе досягнути ключових цілей.
Гендерний розрив в оплаті праці в ЄС у 2022 році становив 13%, в Україні цей показник зараз на рівні 18,6%. Як сказала перша леді Олена Зеленська, як і більшість розвинених країн світу, Україна взяла на себе зобов’язання подолати гендерний розрив у оплаті праці за найближчі сім років.
Для цього український уряд планує скоротити різницю в оплаті праці чоловіків та жінок до 2030 року на 5 відсоткових пунктів, тобто з 18,6% до 13,6%.
Водночас у пресслужбі міністерства економіки України повідомили, що вже розробили та затвердили Стратегію зменшення гендерного розриву в оплаті праці та почали її реалізацію, яка триватиме з 2023 до 2025 року. Планується досягти ключових цілей:
- удосконалити законодавство про рівну оплату праці;
- сприяти подоланню стереотипів і дискримінації щодо професій за ознакою статі;
- створити сприятливі умови для зручного поєднання сімейних і професійних обов’язків.
Щодо реалізації, Мінекономіки вже має такі результати:
- Мінекономіки підготувало проєкт Трудового кодексу.
- Партнери UN Women Ukraine невдовзі розпочнуть всеукраїнську комунікаційну компанію.
- Уряд подав заявку на приєднання до рекомендації Ради ОЕСР щодо забезпечення гендерної рівності у сферах освіти, зайнятості й підприємництва.
- Мінекономіки реалізує грантову програму «єРобота», що сприяє залученню жінок, у тому числі дружин ветеранів, до розвитку підприємництва.
Раніше Work.ua розповідав про дослідження Deloitte, де зазначалося, що 37% жінок ставлять карʼєру партнера на перше місце, попри власні інтереси.