Співбесіда

Співбесіда є основним методом оцінки кандидатів при прийомі на роботу. При конкурсному відборі претендентів на престижні і високооплачувані вакансії, на співбесіду можуть бути запрошені десятки людей. Ваш успіх залежить як від професійних якостей (освіта, досвід, кваліфікація тощо), так і від того, яке враження ви справите на роботодавця під час співбесіди.

Підготовка до співбесіди

 • Забезпечте себе інформацією про організацію, в яку ви йдете і про можливість роботи.
 • Майте при собі копії дипломів, свідоцтв, резюме та інші необхідні документи. 
 • Точно дізнайтеся місце розташування організації і дорогу, щоб не спізнюватися. Приходьте за 15 хвилин до призначеного часу. Якщо ви все ж таки спізнюєтеся, постарайтеся подзвонити і попередити про свою затримку. Прийшовши із запізненням, обов’язково вибачтеся і коротко вкажіть причину.
 • Подбайте про те, щоб ви мали в своєму розпорядженні достатньо часу і не нервували, якщо співбесіда затримуватиметься.
 • Дотримуйтеся ділового стриманого стилю в одязі.
 • Складіть список очікуваних питань і підготуйте свої відповіді.
 • Спеціально підготуйтеся до обговорення питання про оплату праці.
 • Заготовте питання, які ви задасте, якщо вам запропонують таку можливість.


Поведінка під час співбесіди

 1. Прийшовши в офіс, будьте зі всіма ввічливі, терплячі. Постукайте, одержавши запрошення, входьте упевнено, а не просовуйте голову в двері. Не забудьте посміхнутися. Стежте за своєю осанкою, ходою, старайтеся дивитися в очі.
 2. Сумлінно заповнюйте всі анкети і документи, які вам запропонують. Пам’ятайте, що все має значення: і грамотність, і помарки, і почерк, і чіткість формулювань.
 3. Представтеся на початку співбесіди. Поцікавтеся, як звуть співрозмовника.
 4. Тримайте зоровий контакт.
 5. Ваші відповіді на поставлені питання повинні бути прямими (відповідати слід безпосередньо на поставлене питання) і точними (слід не виходити за рамки обговорюваної теми).
 6. Уважно вислуховуйте питання, не перебиваючи співбесідника. В ході співбесіди кандидат теж завжди ставить питання, як заготовлені наперед, так і експромтом. Не варто ставити більше двох-трьох питань. Неприпустимо не поставити жодного питання, якщо була запропонована така можливість.
 7. Якщо ви не упевнені, що добре зрозуміли питання, не соромтеся уточнити («Чи правильно я зрозумів, що…?»).
 8. Відповідаючи, будьте об’єктивні і правдиві.
 9. Ставлячи питання, цікавтеся змістом роботи і умовами її успішного виконання.
 10. Уникайте на першому етапі співбесіди питань, що стосуються оплати праці.
 11. В кінці розмови слід чітко домовитися про те, коли і як ви дізнаєтеся про результати. Бажано, щоб ініціатива залишалася за вами: краще домовитися, що ви зателефонуєте в призначений час, ніж чекати дзвінка.
 12. Якщо ви з якоїсь причини вирішите, що дана організація вас не влаштовує, слід залишити про себе найсприятливіше враження. Тримайте себе з відчуттям власної гідності, співбесіда – це зустріч двох рівноправних сторін, що збираються укласти взаємовигідну угоду.
 13. Завершуючи співбесіду, не забудьте про звичайні правила ввічливості. Важливо, щоб обидва учасники закінчили зустріч з відчуттям, що все, про що слід було сказати, сказано і що ви обидва маєте в своєму розпорядженні достатньо повні відомості для прийняття рішення. Подякуйте працедавцю за бесіду і його увагу.

14. Постарайтеся бути упевненим в безумовній корисності досвіду, що набули при підготовці до співбесід, або під час інтерв’ю. Слід ретельно проаналізувати свою поведінку і зробити правильні висновки. Якщо вам відмовили, то постарайтеся з’ясувати причину відмови, щоб внести відповідні корективи при підготовці до нових співбесід.


Можливі питання під час співбесіди:

 • Розкажіть про себе.
 • Чому ви хочете працювати у нас?
 • Чи є у вас переваги перед іншими претендентами?
 • Які ваші слабкі та сильні риси?
 • Чому ви хочете отримати цю роботу?
 • Які ви маєте запитання до нас?
 • Яка заробітна плата вас влаштує?