Штучний інтелект не відбере роботу в людей, але причина вам не сподобається

Массачусетський технологічний інститут провів масштабне дослідження, щоб зʼясувати, чи зможуть технології на основі ШІ замінити людей. Їм це цілком під силу, але є нюанс.

Штучний інтелект (ШІ) зараз не може замінити більшість робочих місць так, щоб це було економічно ефективно. Такого висновку дійшли фахівці Массачусетського технологічного інституту (MIT), пише Bloomberg.

«ШІ забере роботу в людей», — таких побоювань стає все більше після кожної новини про черговий прорив у сфері технологій. Тож представники МІТ вирішили розвіяти ці міфи. Дослідники зосередилися на можливостях компʼютерного зору і змоделювали економічну привабливість автоматизації різних завдань у США. У межах роботи Beyond AI Exposure («За межами впливу штучного інтелекту») проаналізували ефективність ШІ для 1000 візуальних завдань у 800 професіях.

Комп’ютерне бачення в ШІ дає змогу машинам отримувати інформацію з візуальних і цифрових вхідних даних. Приклади таких завдань у звичних нам професіях: оцінювання майна експертом на основі візуальних даних про житло чи встановлення діагнозу лікаря після візуального огляду пацієнта.

Зʼясувалося, що ШІ все ще занадто дорогий, щоб замінити людей на більшості робочих місць. Дослідження показало, що лише 23% заробітної плати працівників можна рентабельно замінити ШІ.

В інших випадках люди виконували цю роботу дешевше. Це пов’язано з тим, що системи візуального розпізнавання з допомогою штучного інтелекту дорого встановлювати та експлуатувати. На думку вчених, потрібні десятиліття, щоб заміна людини на ШІ стала фінансово привабливою.

Як один із прикладів, дослідники наводять пекарню, де комп’ютерний зір міг би використовуватися для перевірки інгредієнтів для контролю якості. Але це завдання становить лише 6% роботи пекарів, і встановлення та експлуатація технології коштуватиме дорожче, ніж виконання цього завдання людиною.

Натомість співвідношення витрат і вигод комп’ютерного зору є найбільш сприятливим у таких сегментах, як роздрібна торгівля, транспорт і логістика. Це також можливо в контексті охорони здоров’я, йдеться в дослідженні Массачусетського технологічного інституту.

Нагадаємо, що кожен третій роботодавець очікує від кандидатів вміння працювати зі штучним інтелектом.