Чи дарувати квіти та інші подарунки колегам на свята — справа корпоративної культури компанії. Але в контексті відзначення 8 березня це питання зачіпає гостру тему нерівної оплати праці.
Законодавство України забороняє дискримінацію за ознакою статі, зокрема і в трудових правовідносинах. Але в реальному світі все ще існує гендерний розрив в оплаті праці. В Україні він сягає 18,6%, в ЄС — 13,6%. Проблема настільки актуальна, що її дослідження було відзначено Нобелівською премією з економіки у 2023 році.
Ба більше, звіт Світового банку «Women, Business and the Law 2024» («Жінки, бізнес і закон 2024») показав, що у жодній країні світу жінки не мають на роботі рівних умов праці з чоловіками.
У контексті відзначення Міжнародного дня боротьби за права жінок і міжнародний мир (а саме таку офіційну назву має «8 березня») Work.ua вирішив підрахувати, скільки тюльпанів можна купити на гроші, які жінки недоотримують через гендерний розрив в оплаті праці.
I can buy myself flowers — аж 892 штуки
5 лютого 2024 року в Лос-Анджелесі пройшла церемонія нагородження премії «Ґреммі». У цей день свої перші статуетки отримала Майлі Сайрус: у номінації «Запис року» та «Найкраще попсоло-виконання». Та коли Майлі тріумфально співала вже легендарні рядки «I can buy myself flowers», вона й не уявляла, скільки тих квітів може собі купити жінка за гроші, які недоотримує через гендерний розрив в оплаті праці.
Трохи арифметики: враховуючи, що гендерний розрив в оплаті праці в Україні становить 18,6%, то на кожні 100 грн, що отримує чоловік, жінка отримує 81,4 грн. Середня зарплата в Україні, за даними Work.ua, складає 20 000 грн. Якщо застосувати до цієї суми показник гендерного розриву, то на кожні «чоловічі» 20 000 грн жінка недоотримує 3 720 грн. Або ж 44 640 грн на рік.
На ці кошти вона могла б купити 892 тюльпани, якщо вони коштують близько 50 грн за квітку. 892 тюльпани — це багато. Дуже. Ось, подивіться.